Postarejte se o pokožku vaší hlavy! Vlasy s nízkou, střední a vysokou porozitou!

Pokud chcete, aby bylo o vaše vlasy perfektně postaráno a aby byly krásné a silné, rozhodně vyzkoušejte vlasové oleje. Před tím, než tak učiníte, si ovšem budete muset určit svoji vlasovou porozitu. Toto pomůže vašim vlasům a pokožce vaší hlavy. Co je to vlasová porozita? Jedná se o určení vzdálenosti mezi vlasovými kutikulami a samotnými vlasy. Čím je vzdálenost větší a tím pádem vlasy otevřenější, tím snadněji se do vlasů dostanou chemické látky. Obecně si definujeme tři typy porozity.

Nejzdravější a nejkrásnější je nízká vlasová porozita

Vlasy s nízkou vlasovou porozitou jsou hebké, lesklé a zdravé. Vlasové kutikuly jsou uzavřeny a těsně přiléhají k samotným vlasům. Z tohoto důvodu vlasy velice obtížně přijímají vodu, či se barví. Na tyto vlasy se dále velice obtížně aplikuje styling a těžce se barví, vlhčí či suší. Vlasy jsou méně náchylné na poškození a často mají přirozenou barvu. Nenabíjí se tak snadno statickou elektřinou a při česání se na nich netvoří uzlíky. O tento typ vlasů byste se měli starat za pomoci vlasových olejů dlouhodobě, abyste jej udrželi. Musíte si ovšem dávat pozor, abyste vlasy zbytečně nezatěžovali a nemastili. Pro péči o tyto vlasy se nejvíce hodí nasycené oleje, které na jejich povrchu tvoří ochranný film. Tyto produkty jsou tvořeny malými částicemi, které penetrují i přiléhající kutikuly. Vyzkoušejte následující oleje: palmový olej, kokosový olej, olej babassu, máslo shea, kakaové máslo. Dále vyzkoušejte extrakty z aloe a různých druhý rostlin.

Afro, kudrliny – vlasy s vysokou porozitou

Vlasy s vysokou porozitou jsou často matné, suché a hrubé. Za to ale velice rychle absorbují vodu. Vlasové kutikuly jsou otevřené, takže barvení a styling nejsou problém. Nezapomínejte ale, že časté barvení, kroucení, žehlení a další podobné stylingové metody vlasy zatěžují a dále poškozují. Vlasy s vysokou porozitou by se měly olejovat jen krátce, jelikož velice snadno absorbují vodu a další substance. Vlasy vyžadují změkčovadla, proteiny a zvlhčovadla. Vlasům také pomáhají oleje s polynenasycenými mastnými kyselinami, které tvoří velké částice. Tyto částice se snadno dostanou do vlasů. Mezi doporučené produkty patří: avokádový olej, jojobový olej, makadamový olej, olivový olej, mandlový olej, lněný olej, sezamový olej, růžový olej či dýňový olej.

Vlasy „něco mezi“ – vlasy se střední porozitou

Vlasy se střední porozitou mají podobnost jak s vlasy s nízkou porozitou, tak i s těmi s vysokou porozitou. Jsou zdravé a snadno se na ně aplikují styling. Kutikuly již k vlasům tolik nepřiléhají. Nejlepšími produkty pro tento typ vlasů jsou mononenasycené kyseliny, které tvoří středně velké částice určené k tomu, aby udržely vlasy v dobrém stavu, ulehčily styling a zabránily poškození vlasů. Vyzkoušejte jeden z následující olejů: arganový olej, žitný olej, papájový olej či ricinový olej. Pro léčebnou kúru můžete také používat: zvlhčovadla a proteiny obsažené ve vlasových kondicionérech.

Jak zjistit, jakou mají vlasy porozitu?

Stačí provést jednoduchý test. My doporučujeme test za pomoci sklenky s vodou, který je založen na tom, že si položíte jeden vlas na hladinu ve sklenici s vodou. Vlasy si před tím umyjte, aby na nich nezbyly žádné zbytky kosmetiky či silikonů. Pokud se vlas do dvou minut potopí, máte vlasy s vysokou porozitou. Pokud bude vlas plavat ještě dlouho na to, máte vlasy s nízkou porozitou.

Znáte nějaké další metody, kterými si můžete určit vlasovou porozitu? Je jich velká spousta. Můžete použít i metodu, při které se zaměřujete na to, jak vlasy vypadají za různého počasí, v různou denní dobu a po různých stylingových metodách. Dále můžete vyzkoušet metodu doteku, kdy si prsty projedete po vlasech směrem ke kořínkům. Pokud jsou vlasy hladké a jemné, máte vlasy s nízkou porozitou. Pokud jsou vlasy hrubé, máte vlasy s vysokou porozitou. Další testovací metodou je test za pomoci kokosového oleje. Kosmetiku si aplikujete na vlasy a poté ji necháte hodinu působit. Pokud budou vlasy suché a matné, máte vlasy s vysokou porozitou. Pokud budou hladké a lesklé, máte vlasy s nízkou porozitou. Podobně je na tom i test za pomoci mouky. Na vlasech s nízkou porozitou se mouka neudrží tak dlouho, zatímco na vlasech s vysokou porozitou bude dobře patrná.

Co byste o vlasové porozitě měli ještě vědět?

Před tím, než budete pokračovat v určení vaší vlasové porozity, bychom vám měli sdělit několik dalších důležitých informací. Nezapomínejte, že vlasy mohou mít několik typů porozit. Vlasy mohou mít u kořínků nízkou porozitu a u konečků zase vysokou. Jde o to, že některé části můžete zanedbávat, či vystavovat přespřílišnému poškození.

Vlasová porozita se může snižovat a zvyšovat podle toho, jak o vlasy pečujete. Vlasová porozita se může zvýšit: barvením, bělením, tepelným stylingem, slunečním zářením, volnými radikály, či specifickou kosmetikou. Snížena může být skrze každodenní péči a aplikaci kosmetických olejů. Tyto produkty blahodárně působí jak na vlasy, tak na pokožku hlavy a dodávají potřebné látky.